Nieznane instrumenty muzyczne, które zaskoczą cię swoją oryginalnością

1. Instrumenty perkusyjne

Cajón - drewniana skrzynia pochodząca z Peru Cajón to unikalny instrument muzyczny pochodzący z Peru. Wykonany z drewna, przypomina prostokątną skrzynię. Podczas gry muzyk siada na nim i uderza w przednią ściankę dłonią lub specjalnymi pałeczkami. Dzięki różnym technikom gry, cajón potrafi wydobywać różnorodne dźwięki i rytmiczne efekty, co sprawia, że jest niezwykle popularny w muzyce latynoamerykańskiej.

Hang - metalowy instrument stworzony w Szwajcarii Hang to metalowy instrument muzyczny, który został stworzony w Szwajcarii. Jego charakterystyczną formę można opisać jako misę z wypukłym centrum i metalowymi tonami na obwodzie. Grający używa dłoni do uderzania w konkretne miejsca, tworząc harmoniczne dźwięki. Hang ma niepowtarzalny, wręcz hipnotyczny dźwięk, który wprowadza słuchaczy w medytacyjny nastrój. To jeden z najbardziej oryginalnych instrumentów muzycznych na świecie.

Udu - naczyniowy instrument afrykański Udu to instrument muzyczny pochodzący z Afryki. Wykonany jest z gliny lub ceramiki i przypomina naczynie. Podczas gry muzyk uderza w różne części instrumentu, tworząc dźwięki o różnej wysokości i dynamice. Udu jest używane w tradycyjnej muzyce afrykańskiej oraz w wielu innych gatunkach muzycznych na całym świecie. Jego unikalny dźwięk i historia sprawiają, że jest niezwykle fascynującym instrumentem muzycznym.

2. Instrumenty smyczkowe

Erhu - chiński instrument jednostrunowy Erhu jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych w Chinach. Ma jedną strunę, która jest wytwarzana z jedwabiu i strojona za pomocą drewnianego mostka. Dzięki swojemu charakterystycznemu dźwiękowi erhu jest często wykorzystywane w muzyce tradycyjnej, jak również w muzyce współczesnej.

Nyckelharpa - szwedzki instrument z klawiszami Nyckelharpa to tradycyjny instrument muzyczny pochodzący ze Szwecji. Charakteryzuje się klawiaturą podobną do tej używanej w skrzypcach, ale ma także dodatkowe klawisze, które umożliwiają grę akordów. Nyckelharpa jest popularna w szwedzkiej muzyce folkowej i jest często wykorzystywana w tańcach tradycyjnych.

Sarangi - tradycyjny instrument indyjski Sarangi to tradycyjny instrument strunowy pochodzący z Indii. Jest wykonywany z drewna i ma od trzech do czterech strun. Sarangi jest znany ze swojej bogatej i melodyjnej brzmieniowej i jest często wykorzystywany w muzyce klasycznej północnych Indii. Instrument ten jest również ważnym elementem kultury i tradycji indyjskiej.

3. Instrumenty dęte drewniane

Didgeridoo - australijski instrument aborygeński Didgeridoo to tradycyjny instrument dęty pochodzący od Aborygenów Australii. Wykonany jest z naturalnego drewna, najczęściej eukaliptusa. Jego unikalny dźwięk i charakterystyczne brzmienie sprawiają, że jest niezwykle rozpoznawalny. Didgeridoo był używany przez Aborygenów do ceremonii i obrzędów, ale również jako instrument medytacyjny.

Shakuhachi - japońska fletnia Pana Shakuhachi to tradycyjny japoński instrument dęty, znany również jako fletnia Pana. Wykonany jest z bambusa i posiada charakterystyczne otwory na przepuszczanie powietrza. Jego dźwięk jest delikatny i melancholijny, co sprawia, że jest często używany w muzyce medytacyjnej i zen. W Japonii shakuhachi był również wykorzystywany przez mnichów buddyjskich.

Ocarina - mały instrument ceramiczny Ocarina to mały instrument ceramiczny, który pochodzi z Meksyku. Ma kształt owalnej płytki z otworami na przepuszczanie powietrza. Ocarina występuje w różnych rozmiarach i o różnej liczbie otworów, co pozwala na uzyskanie różnych dźwięków. Jest często używany w muzyce ludowej i popularnej. Jego dźwięk jest czysty i melodyjny, co sprawia, że ocarina jest bardzo popularna wśród muzyków i kolekcjonerów.

4. Instrumenty strunowe

Kora - afrykański instrument harfowy Kora to tradycyjny instrument muzyczny pochodzący z Afryki Zachodniej. Składa się z drewnianego rezonatora i licznych strun wykonanych z nici roślinnych. Jego dźwięk jest delikatny i przyjemny, a gra na nim wymaga niezwykłej precyzji i zręczności. Kora jest ważnym elementem kultury zachodnioafrykańskiej, często wykorzystywanym podczas ceremonii religijnych i świąt.

Balalaika - rosyjski instrument z trzema strunami Balalaika to charakterystyczny rosyjski instrument muzyczny, który posiada trzy struny. Jego drewniany korpus ma trójkątny kształt, a gryf jest krótki i prosty. Balalaika jest nieodłącznym elementem rosyjskiej muzyki ludowej i tańców. Jego dźwięki są wyjątkowo klarowne i przyciągające uwagę. Wiele utworów na balalajkę jest pełnych energii i radości.

Sitar - indyjski instrument z długim gryfem Sitar to popularny indyjski instrument muzyczny, charakteryzujący się długim gryfem i charakterystycznymi rezonatorami w kształcie dyni. Ma wiele strun, z których najważniejsza jest struna melodyczna, zwana tarbą. Sitar jest niezwykle wszechstronny i zdolny do wyrażania różnych emocji. Jego dźwięki są bogate i mistyczne, co sprawia, że jest niezastąpiony w tradycyjnej muzyce indyjskiej.